Cami Halılarıyla İlgili Merak Edilenler

 Kategori Genel

Cami halıları diğer mekanlarda kullanılan halılara göre daha ağır ve dayanıklı tasarlanmış olup, ibadet mekanlarında sıkça faydalanılan, kaliteli ve uzun ömürlü, pek çok deseni bulunan halıların genel adıdır. Cami halısında önemli olan husus ayak ve alın konulan bölümün basık olmamasıdır. Yani alnın konulduğu bölümde izin kalmaması gerekir. Bu yüzden cami halıları denince sık dokunan, esnek olan ve yatma yapmayan halı özellikleri akla gelmektedir.

Camiler insanları ruhen rahatlatıcı olduğu için halılar sade desende tercih edilerek huzurlu bir görüntü sağlamak amaçlanır. Ayrıca, cami halıları sert bir yapıda değildir, iplikleri de koku yapmayan türden seçilmektedir. Bunun nedeni ibadet anında kişiyi rahatsız etmesinin önüne geçerek her türlü konforu sağlama düşüncesidir.

Cami halıları renk olarak, caminin iç mekanıyla uyumlu renklerde seçilir. Halı rengi ile caminin iç renginin uyumlu olması, kişi ibadetini yaparken sıkıntı yaşamaması içindir. Desen olarak da canlı figürlerin olmamasına dikkat edilmektedir. Cami halılarını diğer halılardan ayıran en önemli husussa, cami halılarının dört farklı ham madde türüyle karıştırılmasıdır. Bunlar, yüzde yüz yün halı, bükümlü, frize, akrilik, polyamıddir. Bu hammaddelerle yapılmasının nedenleri; uzun ömürlü, kaliteli, keçeleşmeyen, sağlam ürünler elde etme isteğinden ileri gelir.

Cami Halısının Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Halılar hem aksesuar olarak, hem de ihtiyaç amaçlı kullanılan ürünlerdir. Bu yüzden halı seçiminde bu hususlar göz önünde bulundurularak seçim yapılmalıdır. Başta da belirtildiği gibi camiler için motiflerin önemli bir yeri vardır. Cami halısı seçiminde motiflerin seçimine bu husustan dolayı dikkat edilmelidir. Cami halısı desenleri camiye uygun olarak seçilmelidir. İçeriye uygunluğu göz önünde bulundurularak rengi seçilmelidir. Ayrıca temizliği için mutlaka anti bakteriyel özellikte olmasına dikkat edilmelidir.

Cami Halısı Modelleri

Birçok cami halısı modelleri bulunmaktadır. Bunlar, saflı cami halısı, seccadeli cami halısı, göbekli cami halısı, naturel cami halısı modelleridir. Bu cami halısı modelleri desen olarak, hammadde olarak birbirinden farklılık göstermektedir. Bu modellerden en çok tercih edilenleri saflı cami halısı modelleri ve göbekli cami halısı modelleridir. Saflı cami halısının tercih edilme sebebi ise kullanışlılık açısından pratik olmasıdır. Bu halılarda özel üretim uygulanmaktadır. Bundan sebepten dolayı uzun ömürlü bir halıdır. Göbekli cami halısında ise en fazla tercih edilen renk İznik yeşili olan halı rengidir. Bu halının özelliğiyse geleneksel Osmanlı motifleriyle süslenmiş olmasıdır. Motiflerden en çok tercih edileni ise baklava dilimli desenleri olan göbekli cami halısıdır.

 

 

Recent Posts

Yorum Bırakın