Cami Halısı Alınırken Nelere Dikkat Edilir?

 Kategori Genel

İbadet alanları olan camiler için cami halısı seçerken belirli özelliklere dikkat etmek gerekir. Bu özellikler caminin yapısına göre büyüklüğüne göre ve aynı zamanda da tarihi ve mimari özelliklerine göre seçilirken aynı zamanda halıcının özelliklerine göre de değişebilir.

Halıların içerisinde bulunan desenler ve renkler modelleri belirlemektedir. Gösterişli olan ve hem ibadet amacı ile hem de sahip olduğu tarihi özellikleri görülmesi amacı ile çok fazla ziyaretçi kabul eden camilerde kullanılacak olan cami halısı da özenle seçilmeli ve benzersiz olmalıdır. Bu camilerde aynı zamanda aydınlatma ve iç dekor da caminin güzelliğine yakışır şekilde yapılmalıdır.

Tüm bileşenler bir araya geldiğinde kullanılacak olan cami halıları da alanlarda aydınlık bir hava sağlayacaktır. Cami halısının kolay temizlenebilir olması, üzerine basıldığında ya da oturulduğunda kişilere herhangi bir rahatsızlık vermemesi, tabandan gelen soğuğu ve sertliği kesmesi ve aynı zamanda da kısa tüylü yapısı sayesinde içerisinde kir ve pislik barındırmaması gerekir. Bu özellikleri sağlayan cami halıları için uygun olan renk ve desenler seçilebilir.

Cami Halılarında Renk ve Desen Seçimi

Cami halısı seçerken görsellik açısından önemli olan parametre ise renk ve desendir. Cami iç alanına uygun olan renkler ve desenler hem camiye gelen kişilerin gözüne güzel gülmekte hem de cami mimarisini tamamlamaktadır. Cami halısı modelleri arasında saflı halılar ve göbekli halılar yer almaktadır.

Saflı cami halısı denilen modelde herhangi bir büyük desen bulunmaz. Bu halılarda saflar çizilmiş durumdadır ve camiye gelen cemaat bu saflardan yararlanarak düzgün bir şekilde camide yerini alabilir.

Saflı cami halılarında genelde koyu mavi, koyu yeşil, koyu kırmızı ve kahve gibi renkler mevcuttur. Diğer bir model ise göbekli cami halısıdır. Bu halı tipinde ise merkez noktası olan göbekte büyükçe ve canlı renklere sahip olan desenler bulunmaktadır. Cami halısı modelleri internet sitelerinde de ayrıntılı şekilde verilmiştir.

Web Sitelerinde Mevcut

İnternet sitelerinde yer alan modeller arasından caminin taban alanına göre halı seçmek ve satın almak mümkündür. Bunun için öncelikle cami taban alanı ölçüsü alınması gerekir.

Recent Posts

Yorum Bırakın