Camilerde Halı Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

 Kategori Genel

Cami halıları hiç şüphesiz camilerin vazgeçilmezi ve olmazsa olmaz demirbaş eşyasıdır.
Cami halı kullanımı müslümanların ibadet yapmış oldukları camilerde oldukça önemli bir yere sahiptir. Halı, camilerin olmazsa olmazıdır. Camiye namaz kılmak için gelen toplulukların rahat bir şekilde namaz kılması için halı vazgeçilmez bir üründür. Özellikle tarihi ve kültürel miras olan camilere cemaatin yanı sıra pek çok turist de ziyarette bulunur. Hem gelen cemaat ve ziyaretçilerin rahatlığı hem de görünüm açısından halı kullanımı çok önemlidir.

Bireylerin ibadetlerini yerine getirdikleri camiler, müslümanlar için oldukça kutsal ve değerlidir. bu yüzden bireyler için camide geçirilen sürenin, rahat ve konforlu olması gerekmektedir.

Cami halısı seçerken; konfor, şıklık ve renk uyumu bir arada olmalıdır. Ayrıca halılar, camilerde uzun yıllar boyunca kullanıldığı için, halının daha kaliteli ve sağlam maddelerden yapılmış olması gerekir.

Camilerdeki Halı Desenleri Ne Anlama Gelir?

Motiflerin bir dili bir anlamı vardır. Genel olarak üç gruba ayrılır.
Bunlardan ilki çoğalmayı daha doğrusu doğumu simgeleyen motiflerdir. Anlam yapısı olarak baktığınızda cami halısı desenleri insanı simgeliyor denilebilir. İnsanların doğumunu ve çoğalması ile başlayan motifler ikinci olarak hayatı simgelemektedir. Akan su deseni temel hayatı simgelerken, aile desenleri ve hayvan motifleri ile yaşamı sürdürmeyi simgelemektedir. Ölüm desenleri ise genel olarak kuşlar ile gösterilmektedir. Sadece ölümü değil, bazı kuş desenleri kötülüğü simgelerken, bazı kuş motifleri iyiliği simgelemektedir.

Cami Halısı Rengi Neye Göre Belirlenir?

Cami halısının rengi genellikle ana renklerden oluşur. Renk konusunda dikkat edilmesi gereken unsurlar mimariye uygun olması, kolay kirlenmemesi ve ibadet sırasında ibadet eden kişilerin dikkatini dağıtmaması gerekmektedir.

 

Rahatlık, konfor ve şıklık bir arada olmalı

Cami halısı kalitesi camiye adım attığınızda ayağınıza yumuşacık dokunuşuyla, secdeye vardığınızda rahatsız olmayacağınız halılar kalite demektir.
cami halısı kalitesi camiye gelen insanların kafasını secdeye koyduğu zaman rahatsız olmayacağı halıları tercih edilmesi gerekir. Halı kalitesi de burada ön plana çıkıyor. Keçe gibi diye tabir edebileceğimiz sert halıların ibadet eden kişiyi rahatsız edeceği için daha yumuşak dokuları tercih etmeliyiz. Renk seçimi yaparken, camiinin atmosferi ve cami içerisindeki motifler renklerinin dikkate alınması gerekmektedir. Cami halısı temizliği Namaz kılarken başımızı secdeye koyduğumuzda, halının temizliği zaman zaman aklımıza gelmektedir. “Temizlik imandan gelir” felsefesi ile hareket eden Müslüman bir toplum olmamız, camilerin, özellikle cami halılarının temizliğine özen gösterdiğimizi göstermektedir.

Cami Halısı Seçerken Neden  Çelebizade Cami Halılarını Tercih Etmeliyiz?

Çelebizade Cami Halıları üretiminin ilk anından beri titizlikle işlenmektedir.Her detayında ayrı bir motifi simgeleyerek ibadet edecek kişi için anlam ifade edecek tasarımlar ile hayat bulmaktadır. Mikrop barındırmayan yapısı ile cami halısına temas eden kişilerin içinin rahat etmesi sağlanmaktadır. Camiler için özel olarak üretilen Cami Halıları caminin mimari yapısına uygun olacak şekilde uygulanmaktadır. Konfor odaklı üretilerek yumuşak dokusuyla halıya temas eden hiç kimseyi rahat etmez.

Diğer halı modellerimizi incelemek için tıklayınız.

Recent Posts

Yorum Bırakın