Camilerde Kullanılan Halılar

 Kategori Genel

Cami tabanlarında halı kullanımı çok uzun zamandan beri mevcut olan bir uygulamadır. Halı kullanımın amacı öncelikli olarak cami içine insanların ayakkabısız bir şekilde girmesini ve bu alanın temiz olduğunu görmesidir. Diğer yandan da oturarak ibadet eden insanların rahat bir şekilde zemine temas etmeden oturabilmesini sağlamak için kullanılır. Camiler kapalı alanlardır fakat çok büyük oldukları için zaman zaman ısıtma ve soğutma konusunda zorun yaşanır. Bu sebeple hem yerden gelen soğuğu kesmek için hem de camiye gelen kişilerin zeminden soğuk almaması için cami halıları kullanımı önemlidir. Cami halıları dokuma özelliklerine göre, kullanım şekline göre ya da sahip olduğu renk ve desenlere göre birbirinden ayrılabilir. Halı seçimi yaparken bu ayrımlar dikkate alınmalı ve bir cami halısı hem modeline ve rengine göre, hem kalitesine göre hem de fiyatına göre seçilmelidir. Halı seçmeden önce ise cami taban alanı ölçüsü mutlaka alınmalıdır.

Cami Halısı İçin Kullanılan Modeller ve Renkler

Camilerde kullanılan halılar genelde koyu renkte olmaktadır. Bu durumun sebebi de halının kir göstermemesi ve cami içindeki diğer koyu renkli alanlar ile uyum göstermesidir. Bu durum bazı camiler için uygun olsa da özellikle büyük ve aydınlatması yüksek olan camilerde açık renkli cami halısı modelleri tercih edilmelidir. Açık renkli halılar camileri daha aydınlık ve ferah göstermektedir. Bu tür halıların isimleri ise modeline göre değişebilmektedir. Camilerde kullanılan iki tür halı vardır. Bunlardan birisi göbekli cami halısı adı verilen desenli modellerdir, diğer ise üzerinde herhangi bir desen olmayan ve sadece saf çizgileri olan saflı cami halısı modelleri adı verilen modeldir. Bu modellerin her birinde cami halısı fiyatları da değişir.

Cami Halısında Fiyatlar

En uygun cami halısı fiyatları internet sitelerinde bulunmaktadır. İnternet üzerinden halı satışı yapan firmalar bu fiyatları metrekare fiyatı yani birim fiyatı olarak model başına belirlemektedir. Aynı modelin içinde birden fazla renk mevcuttur. Her bir model için fiyatların değiştiği bilinmektedir. Net ve ayrıntılı bilgi almak için web sitelerini incelemek ya da firma yetkilisi ile direkt görüşmek gerekir.

 

Recent Posts

Yorum Bırakın