En Güzel Cami Halıları

 Kategori Genel

Cami halıları, camilerin olmazsa olmazlarıdır. Bu nedenle cami halısı desenlerinde, renklerinde büyük bir çeşitlilik söz konusudur. Halıların desenleri ise kültürel özelliklere göre şekillenmekte ve değişim göstermektedir. Ayrıca cami halıları, üzerindeki desenlerden isimlerini alır. Bu desenler, insan hayatını ve ölümü sembolize etmektedir. Halı isimleri bu desenlerden yola çıkılarak verilir Örneğin; akarsu hayatı simgelediğinden buna hayat halısı denilmiştir.

Cami halılarının özelliklerine baktığımızda, diğer halılara göre daha ağırdır ve sık dokunduğunu görünür. Bunun nedeni ibadet esnasındaki yoğun kalabalığın halıyı çabucak yıpratma durumunun önüne geçme isteğidir. Çok sayıda kişi camilere girdiği için bu halıların üretiminde kaliteye özen gösterilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde bu halılar uzun ömürlü olmaz, camiye giren kişileri rahatsız eder. Bu yüzden cami halısında dikkat edilmesi gereken hususlar önemlidir.

Halının hammaddesi, halıya esneklik katarak halının çökmesine engel olur ve yıllar geçse bile sağlam kalmasını sağlar. Ayrıca ipliklerin de koku yapmayan türden olmasına dikkat edilmelidir. Cami halılarının sert bir yapıda olmaması gerekir. Çünkü camiye gelen kişilerin dizlerinin acımasına neden olarak onları rahatsız eder.

Cami halıları üretiminde dört farklı hammaddede kullanmıştır. Bunlar; saf yün halı, polyamıd, frize, akrilik ile üretilenleridir. Bu hammaddeler halının daha uzun ömürlü olmasını sağladığı gibi keçeleşmeyi de önlemektedir.

 Saflı Cami Halısı

Cami halısı modellerine baktığımızda en kullanışlı olarak saflı cami halısı görülmektedir. Saflı cami halısı en fazla tercih edilen cami halılarındandır. En fazla tercih edilme nedeni, kullanışlı olması ve özel tasarımda üretilmelerinden kaynaklanmaktadır. Ayrıca uzun ömürlü, dayanıklı olması da camilerde en fazla tercih edilme nedeni olarak görülmektedir. Özel bir dokuya sahip bu halı anti bakteriyel olarak da üretilebilmekte ve hijyen bakımından da tercihler arasında yer almaktadır.

Saflı cami halısı modelleri arasında en çok kiremit rengi olan yün halılar ve turkuaz renginde yapılmış modeller tercih edilmektedir. Saflı cami halısı modelleri arasında en çok tutulan ise yeşil renge sahip modellerdir. Bunun nedeni yeşil rengin cenneti sembolize ettiği düşünülmesindendir. Saflı cami halı modelleri farklı renk kombinasyonları yaparak, camiyi huzurlu ve rahatlatıcı bir etkiye sahip olmasına yardımcı olmuştur.

Saflı cami halısı fiyatları bakıldığında halının kalitesi bakıldığında en uygun fiyatlarla karşımıza çıkmaktadır. Saflı cami halısı fiyatları kullanışlı olması dikkate alındığında ve özel tasarımda yapıldığı dikkate alındığında saf cami halılarının uygun fiyatta olduğu görülmektedir. Cami halıları için yukarıda belirttim hususlardan dolayı, mutlaka kaliteli, desen bakımından caminin iç mekanına uygun, tasarım bakımından kullanışlı ve uygun fiyatlara sahip olan ürünler tercih edilmelidir. Bunu da saflı cami halısı karşılamaktadır.

 

 

 

Recent Posts

Yorum Bırakın