İslam Kültür ve Medeniyetinin Önemli Bir Parçası: Cami Halısı

 Kategori Genel

İslam kültür ve medeniyetinin önemli bir figürü olan cami halıları sunduğu birçok özellik ile vatandaşlara rahatça ibadetlerine olanak tanıyor.

Gerçek Bir Sanat Eseri

İbadet sırasında ya da öncesinde vatandaşa konfor sağlaması için birçok özellik barındırması gereken cami halıları, bir kültür gereci olduğu kadar gerçek bir sanat eseri olma özelliğini de taşır.  Büyük İslam medeniyetinin önemli bir simgesi olan cami halıları sunduğu estetiksel görüntü ile ziyaretçileri derinden etkilemektedir. Yapısı, şekli, süslemeleri ve işlevselliği itibariyle itibari ile camiler için çok önemli olan cami halısı modellerini sizler için derledik.

Rahat İbadet Seçeneği

Gün içerisinde binlerce insanın ibadetini gerçekleştirmek için geldiği camilerde bulunan halılar namaz kılmanın daha rahat ve konforlu olması için yumuşak ve rahat olmalıdır. Cami halısı olarak yün kullanıldığı takdirde ipliği gereği yumuşak bir biçimde olan yün halı esnekliğini kullanarak namaz kılan kişinin rahat bir şekilde ibadetini gerçekleştirmesine olanak tanır. Böylece ibadet için camiye gelen vatandaşlar ibadetlerini rahatça ihya edebilir.

Kanserojen Madde İçermez

Camiler gün içerisinde binlerce kişinin içerisinde bulunduğu ibadethanelerdir. Cami halılarının yıpranmaması adına tercih edilen yün cami halıları dayanıklı yapısından ötürü yıllar boyunca kullanılabilir. Yün cami halıları ipliği gereği ısı yalıtımını ve enerji kaybında yüksek oranda tasarruf sağlar. Yün ipliğin doğal olmasından ötürü herhangi bir kanserojen madde içermeyen yün cami halıları yapısı gereği kir ve bakteri tutmaz.

Konfor Ön Planda

Cami halısı modellerinden olan göbekli cami halısı halının orta noktası olarak adlandırılan göbek kısmında büyük bir desenin bulunduğu halı tipidir. Görsel olarak halıyı öne çıkarır. Çelebizade tarafından üretilen cami halılarında konfor, hijyenik ve dayanıklılığı dışında alev tutuşturmama özelliği de bulunmaktadır. Göbekli cami halısı modelleri canlı renkleri ve birbirinden farklı otantik desenleri ile bilinir. Her desen farklı bir modeli ifade etmektedir.

Recent Posts

Yorum Bırakın