Saflı Cami Halıları Özellikleri

 Kategori Genel

Gün içerisinde binlerce insanın giriş yaptığı camilerde bulunan saflı cami halıları caminin; hijyen, mimari ve estetiğinin belirlenmesinde önemli bir faktör haline geldi.

İslam Motiflerini Anlatır

İslam kültür ve medeniyetinde caminin önemi bir hayli büyüktür. İbadetin yanı sıra halkın bir araya geldiği nadir yerlerden biri olan camiler Müslümanlar için bir ibadet yeri olduğu kadar İslam mimari ve motiflerini anlatan bir kültür mirası olma özelliğini taşır. Kubbeden çini motiflerine, sütunlardan ince kalem işlerine kadar hemen her planda İslam kültürünü bizlere sunan camilerde dikkat edilmesi gereken yerlerinden başında cami halıları gelir.

 

Gerçek Bir Sanat Eseri

cami halıları camiye ilk adımımızı attığımız andan camiden çıkana kadar fiziksel olarak en çok temas ettiğimiz sanatsal motiftir. İbadet esnasında ya da öncesinde vatandaşa konfor sağlaması için birçok özellik barındırması gereken  cami halıları, bir kültür gereci olduğu kadar gerçek bir sanat eseri olma özelliğini de taşır. Yapısı, şekli, süslemeleri ve işlevselliği itibariyle itibari ile camiler için çok önemli olan saflı cami halılarının nasıl olması gerektiğini sizler için derledik;

  • Saflı Cami Halıları Yumuşak Ve Rahattır

Gün içerisinde binlerce insanın ibadetini gerçekleştirmek için geldiği camilerde bulunan halılar namaz kılmanın daha rahat ve konforlu olması için yumuşak ve rahat olmalıdır.

  • Saflı Cami Halıları Konforludur

Cami halısı olarak yün kullanıldığı takdirde ipeği gereği yumuşak bir biçimde olan yün halı esnekliğini kullanarak namaz kılan kişinin rahat bir şekilde ibadetini gerçekleştirmesine olanak tanır.

  • Saflı Cami Halıları Dayanıklıdır

Camiler gün içerisinde binlerce kişinin içerisinde bulunduğu ibadethanelerdir. Cami halılarının yıpranmaması adına tercih edilen yün cami halıları dayanıklı yapısından ötürü yıllar boyunca kullanılabilir.

  • Saflı Cami Halıları Hijyeniktir

Yün cami halıları ipliği gereği ısı yalıtımını ve enerji kaybında yüksek oranda tasarruf sağlar. Yün ipliğin doğal olmasından ötürü herhangi bir kanserojen madde içermeyen yün cami halıları yapısı gereği kir ve bakteri tutmaz.

 

 

Recent Posts

Yorum Bırakın