Tarihi Kültürümüz: Cami Halıları

 Kategori Genel

Dini ibadetlerin yerine getirildiği camiler, mimarisi ve dekoruyla kültürümüzde ayrı bir yer tutar. Cami halıları da bu kültürün en önemli unsurlarından olmaktadır.

KÜLTÜRÜ YANSITIYOR

Gün içerisinde çok sayıda kişiyi ağırlayan ibadet mekanı camiler, bu özelliğiyle temizliğin ve düzenin de göz önünde olması gereken yerlerdir. İçerisinde kullanılan her malzeme ve eşyada temizlik ve dayanıklılık esas alınarak yapılır. Bin yıllık tarihi geçen kültürümüz içerisinde de yapılan birçok cami tarihi eser kategorisinde yer almış ve geçmişten bugüne korunarak gelmiştir. Sadece iç ve dış mimarisiyle değil, içerisindeki halı ve işlemelerle de her zaman kültürümüzü yansıtan bir mekan da olmuşlardır.

 

HİJYEN VE UYUM BİR ARADA

Cami halıları da ibadet mekanı içerisindeki huzuru ve ruhu yansıtan en önemli eşyalardan biridir. Bayramda, Cuma günleri ve diğer günler de olmak üzere gün içerisinde fazlasıyla kişiyi ağırlayan camilerde yer alan halıların iz bırakmaması, dayanıklı, toz tutmayan, kolay temizlenebilir olması hijyen açısından önemlidir. Tasarım olarak da cami içerisindeki konseptle uyumlu olarak seçilmelidirler. Yün ve az leke tutan, aşınmaya dayanıklı polyamid ipliği kullanılarak üretilen halılar avantajlarıyla dikkat çekiyor. %100 polyamid kullanılarak hazırlanan halı modelleri ise dayanıklı ve uzun ömürlü olmasının yanı sıra rutubete karşı dayanıklıdır.

FARKLI MODELLER

Cami içerisinde ihtiyaca yönelik olarak kullanılan cami halıları aynı zamanda aksesuar olarak da kullanılabilirler. Göbekli cami halısı, mihraplı cami halısı, saflı cami halısı modelleri bulunmaktadır. Ayrıca konforu ve hijyenik olması nedeniyle fazla tercih edilebilirler. Dayanıklı olan saflı cami halıları gün içerisinde fazla kişiyi ağırlayan camilerde uzun yıllar boyunca kullanılabilmektedir.


HİJYENİK;DAYANIKLI ve KONFORLU

Cami halısı modellerinden olan göbekli cami halısı halının orta noktası olarak adlandırılan göbek kısmında büyük bir desenin bulunduğu halı tipidir. Görsel olarak halıyı öne çıkarır. Çelebizade tarafından üretilen göbekli cami halılarında konfor, hijyenik ve dayanıklılığı dışında alev tutuşturmama özelliği de bulunmaktadır. Göbekli cami halısı modelleri canlı renkleri ve birbirinden farklı otantik desenleri ile bilinir. Her desen farklı bir modeli ifade etmektedir. 

SIK DOKUMA ÖZELLİĞİ

Yün cami halıları modelinde en önemli özellik sık dokuma olmasıdır. Fazla kişinin kullandığı cami halıları bu sebepten dolayı yıpranabilmektedir. Ancak yün modellerindeki sık dokuma sayesinde yıpranmalara karşı da oldukça dayanıklı bir modeldir. Kir, bakteri, iz ve koku tutmama dışında enerji kaybını önleyen ısı yalıtımı özelliğiyle de tercih edilir. Satın almadan önce kullanım alanı kullanışlılığı göz önünde bulundurulmalıdır. Yün cami halıları yumuşak yapısı ve havlarının yüksek olmasıyla ibadet sırasında konfor sağlıyor.

Recent Posts

Yorum Bırakın