Yün Cami Halıları Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

 Kategori Genel

İslam dini için kutsal kabul edilen camilerde kullanılan yün cami halıları, kullanım yoğunluğu ve kalitesine göre bünyesinde onlarca özellik barındırıyor.

Birçok Faktör İle Birbirleri İle Kıyaslanıyor

Gün içerisinde binlerce insanın giriş çıkış yaptığı camilerde kullanılan yün cami halıları başta hijyen, konfor, dayanıklılık ve kalite olmak üzere birçok faktör ile birbirleri ile kıyaslanıyor. Kalitesiz malzeme kullanımında kısa vadede konfor ve hijyen odaklı sorunlar ile karşılaşılan yün cami halısı alırken dikkat etmeniz gereken birçok faktör bulunuyor.

Uzun Ömürlü Bir Kullanım

Cami ve vakıf halılarında kullandığı özel Yeni Zelanda yünüyle, kalabalık ortamlara uygun olarak üretilen Confetti’nin cami halıları, anti bakteriyel ve anti alerjik özelliklere sahip. Alana uygun duvardan duvara döşenen Çelebizade cami halıları, isteğe ve mekânın havasına göre farklı tasarımlarda üretilebiliyor. Hav bırakmayan ve alev almaz geç tutuşma özelliği ve dayanıklı yapısıyla uzun ömürlü bir kullanım da sunuyor.

Yün Cami Halıları İçin Renk Seçeneği

Yün cami halıları kalabalık kullanım nedeniyle çabuk aşınmaması için diğer halılara göre daha sık dokunuyor. İz ve koku bırakmayan Yeni Zelanda yünü dışında polyamid iplik de kullanılıyor. Böylece zeminde sağlamlık sağlanıyor. Birden çok iplik çeşidinin en önemli özelliği ise çabuk kuruma ve koku yapmaması. Bununla birlikte sunulan zengin renk ve model seçeneği estetik açıdan camiye renk katıyor.

Hoş Bir İzlenim Çok Önemli

Camiler ruhen rahatlatıcı olduğu kadar içerisinde bulunan aksesuarlar ile de insanın içini rahatlatan bir atmosfere sahiptir. Bu argümanların başında ise cami halıları gelir. Görüntü açısından hoş bir izleneme kavuşan cami halılarının iplikleri de koku yapmayan türden seçilmektedir. Bunun nedeni ibadet anında kişiyi rahatsız etmesinin önüne geçerek her türlü konforu sağlama düşüncesidir.

Yün Cami Halıları İpliği Neden Çok Önemli?

Gün içerisinde binlerce insanın ibadetini gerçekleştirmek için geldiği camilerde bulunan halılar namaz kılmanın daha rahat ve konforlu olması için yumuşak ve rahat olmalıdır. Cami halısı olarak yün kullanıldığı takdirde ipliği gereği yumuşak bir biçimde olan yün halı esnekliğini kullanarak namaz kılan kişinin rahat bir şekilde ibadetini gerçekleştirmesine olanak tanır.

Isı Yalıtımı Ve Enerji Kaybı

Camiler gün içerisinde binlerce kişinin içerisinde bulunduğu ibadethanelerdir. Cami halılarının yıpranmaması adına tercih edilen yün cami halıları dayanıklı yapısından ötürü yıllar boyunca kullanılabilir. Cami halıları ipliği gereği ısı yalıtımını ve enerji kaybında yüksek oranda tasarruf sağlar. Yün ipliğin doğal olmasından ötürü herhangi bir kanserojen madde içermeyen yün camii halıları yapısı gereği kir ve bakteri tutmaz.

 

Yün Cami Halıları Fiyatları

Cami halısı fiyatları öncelikli olarak halı kalitesine bağlı olarak değişmektedir. Kalite olarak adlandırılan şey halının kullanım ömrü, yıkamaya dayanıklılığı ve kalınlığıdır. Bu özellikler cami halısı fiyatları için modellerin kendi içinde belirleyici olmakla beraber halı fiyatları modele göre de değişebilir. Halılarda dokuma farkı olduğundan fiyat farkları olması da muhtemeldir. Bu sebeple alınmak istenen halı öncelikli olarak cami taban alanına göre sonra da kullanışlılığa göre değerlendirilmelidir.

 

 

Recent Posts

Yorum Bırakın