Uygun Cami Halısı Nasıl Olmalıdır?

 Kategori Genel

Camile ibadet ve toplanma alanlarıdır. Kapısı herkese açık olan bu alanlarda ise en çok dikkat edilmesi gereken şey geniş alanlar oluşturulması ve bu geniş alanlarda temizliğin sağlanmasıdır. Temizlik caminin taban alanının temiz tutulması ile başlar ve tabanlarda da hem yalıtım amaçlı hem de kolay temizlenebilmesi amaçlı camiler için özel olarak üretilen ve satışa sunulan ince kaplama şeklinde halılar kullanılır. Cami halısı denilen bu halılar farklı renk ve modellerde tasarlanmış olabilirler.

Cami Halılarında Renk ve Desenler

 Cami halıları cami iç dekoruna ve renklerine uygun olarak farklı renklerde tercih edilebilirler. Eğer cami iç alanı küçük ise daha ferah ve aydınlık bir görüntünün sağlanması aynı zamanda da iç alanın basık görünmemesi için açık renklerin kullanımı uygundur.

Fakat açık renk cami halıları sık kirleneceği endişesi ile camilerde fazla tercih edilmez. Ancak cami halısı seçilecek cami fazla kişi almıyor ise açık renk kullanımında da bir engel olmaz. Cami halısı yalnızca renkleri ile değil desenler ile de birbirinden ayrılır. Saflı cami halıları ve göbekli cami halıları bilinen halı modelleridir. Saflı cami halılarında halı üzerinde bulunan şerit ve sütunlar aynı zamanda da saf çizgisini belirlemektedir. Kullanıldıkları camide belli bir düzen oluşturulmasına yardımcı olmaktadırlar. Camide herkes saf hizasında durmakta ve böylece de hem düzgün bir şekilde hareket sağlanmakta hem de daha çok kişi saflara sığabilmektedir.

Göbekli cami halıları ise ismini göbek kısmında yani ortasında bulunan büyük motiflerden almıştır. Bu halılarda çok farklı desenler ve renkler kullanılabilmektedir. Her bir desen ayrı bir göbekli halı modelini oluşturur. Bu halıların de dekoratif özellikleri daha ön plandadır ve genelde çok büyük camilerde görüntüyü güzelleştirmek amacı ile kullanılırlar. Her renkte ve desende bulabileceğiniz göbekli cami halısı fiyatları saflı cami halılarına göre biraz daha yüksektir.

Halılarda Fiyatlar

Cami halısı fiyatları öncelikli olarak halı kalitesine bağlı olarak değişmektedir. Kalite olarak adlandırılan şey halının kullanım ömrü, yıkamaya dayanıklılığı ve kalınlığıdır. Bu özellikler cami halısı fiyatları için modellerin kendi içinde belirleyici olmakla beraber halı fiyatları modele göre de değişebilir. Saflı cami halıları, düz cam halıları ve göbekli cami halıları olarak farklı çeşitte renk ve desenleri bulunan halılarda dokuma farkı olduğundan fiyat farkları olması da muhtemeldir. Bu sebeple alınmak istenen halı öncelikli olarak cami taban alanına göre sonra da kullanışlılığa göre değerlendirilmelidir.

 

Recent Posts

Yorum Bırakın